Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
Az Európai Bizottság nem mérhet kettős mércével – többek között ez is szerepel abban a parlamenti javaslatban, amelynek benyújtásáról Kocsis Máté frakcióvezető Facebook-posztban számolt be.
Kocsis Máté Facebook-posztban adott hírt arról, hogy a Fidesz ellenzi, hogy Ukrajna megkezdje az uniós csatlakozási tárgyalásokat. A kormánypárt parlamenti frakcióvezetője azt is leírta, hogy ezzel összefüggésben határozatot terjesztettek az országgyűlés elé.
„Az Európai Bizottság nem mérhet kettős mércével. A tagjelölteknek eddig is minden egyes kritériumot teljesíteniük kellett, most sem lehet kivételezni aktuálpolitikai és ideológiai szempontok miatt” – fogalmazott a politikus, aki úgy véli, olyan nincs, hogy Ukrajna beelőzze a csatlakozásra váró észak-balkáni országokat, ráadásul úgy, hogy még a tárgyalások megkezdéséhez szükséges feltételeket sem teljesítette – elég csak a kisebbségek helyzetére és nyelvhasználatára gondolni.
Nem tisztázott Kocsis szerint, hogy az ukrán tagság milyen hatással lenne például az unió költségvetésére, a kohéziós- és agrárpolitikájára,
ezért szerinte ezt a kérdéskört nulladik lépésként meg kell vitatnia a tagállamok vezetőinek. Az ügyben konszenzusra lenne szükség – jelentette ki –, de ez ma hiányzik.
„Nem lehet felelősségteljes döntést hozni a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, ezért arra kérjük a kormányt, hogy a fenti álláspontot képviselje az Európai Tanácsban és az Európai Unió intézményeiben” – zárul a Facebook-bejegyzés.
A frakcióvezető kommentben csatolta a határozati javaslatot is, amely szerint az „Országgyűlés megállapítja, hogy az Európai Tanács 2022. június 23-24-i ülésén elfogadott következtetéseiben meghatározott, Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatának előrehaladásához kapcsolódó előfeltételek nem teljesültek.
Az Európai Unió bővítéspolitikájának objektív, szabályokon és teljesítményen alapuló folyamatnak kell maradnia”.
Majd azzal folytatódik, hogy az Országgyűlés stratégiai vitát tart szükségesnek az Európai Unió Ukrajna-politikájának valamennyi eleméről, ennek ki kell terjednie az Európai Unió biztonságpolitikai érdekeire, az Ukrajnának nyújtott támogatások hasznosulására és fenntarthatóságára, illetve a bővítésnek a tagállamok gazdaságára és az Európai Unió meghatározó politikáira gyakorolt hatásaira.
„A stratégiai vita lezárultát megelőzően az Ukrajna és az Európai Unió közötti csatlakozási tárgyalásokkal kapcsolatos döntések nem időszerűek. Az Európai Bizottság Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdésére irányuló javaslata előkészítetlen, következetlen és nincs tekintettel Magyarország alapvető érdekeire – tartalmazza a javaslat, továbbá azt is, hogy
az Országgyűlés elítél és visszautasít minden politikai és pénzügyi nyomásgyakorlást, ami Magyarországot szuverén álláspontjának megváltoztatására kívánja kényszeríteni.
Ezért az Országgyűlés felhívja a kormányt, hogy a fenti álláspontot képviselje az Európai Tanácsban és az Európai Unió intézményeiben az Ukrajna csatlakozási folyamatával kapcsolatos döntések során.
Nyitókép: UNION EUROPEENNE / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP